Jak dodać rozdziały i znaczniki czasowe do podcastu?

Korzystałaś lub korzystałeś kiedyś ze znaczników czasowych oglądając film na YouTube? Jeśli tak, to wiesz, jak dużym udogodnieniem jest wydzielenie w dłuższym materiale sekcji poświęconych konkretnym tematom. I choć podcastów częściej słucha się od początku do końca i rzadziej skacze po osi czasu, to w przypadku dłuższych nagrań, warto ułatwić słuchaczom znajdywanie konkretnych zagadnień.

Posłuchaj w wersji audio

Jak podzielić podcast na części?

Ze względu na to, że podcastów słucha się w różnych aplikacjach, takich jak Spotify, Apple Podcasts, Youtube, Pocket Casts czy Castbox.fm, sytuacja jest nieco skomplikowana.

Poszczególne aplikacje używają różnych standardów do tego, aby odczytać podział odcinka podcastu na rozdziały. W przypadku Spotify i YouTube, wystarczy dodać odpowiednie znaczniki w opisie. W Apple Podcasts i Castbox, informacja musi znaleźć się w pliku audio, a aby ją tam umieścić, trzeba użyć odpowiedniej funkcji w programie do obróbki dźwięku albo skorzystać z narzędzia stworzonego specjalnie do obsługi rozdziałów w podcastach.

Co zrobić, żeby rozdziały były widoczne w każdej aplikacji?

Rozdziały podcastu w Spotify

W przypadku Spotify sprawa jest prosta, wystarczy w opisie odcinka umieścić fragment wg poniższego schematu

(mm:ss) tytuł sekcji 1
(mm:ss) tytuł sekcji 2

Gdzie (mm:ss) to oczywiście minuta i sekunda rozpoczęcia się danej sekcji.

Rozdziały podcastu w YouTube

W przypadku YouTube’a standard jest podobny, czyli

mm:ss tytuł sekcji 1
mm:ss tytuł sekcji 2

Jednakże YouTube zinterpretuje poprawnie opis wg standardu Spotify (z nawiasami), nie trzeba więc tworzyć osobnej wersji.

Rozdziały podcastu w Apple Podcasts i Pocket Casts

Obie aplikacje wymagają, aby informacje o sekcjach podcastu były umieszczone w nagłówkach pliku audio. Jak je tam umieścić?

Jeśli podcast jest już zmontowany i mamy wynotowane czasy dla poszczególnych rozdziałów, najwygodniej użyć dedykowanego programu, np. Chapters Creator jeśli używasz Windowsa lub programu Podcast Chapters dla Mac OS.

Program Chapters Creator jest bezpłatny i stworzony przez podcastera (Konrada Leśniaka, podcast Gadanie Gadesa). Umożliwia “żonglowanie” rozdziałami w obie strony, czyli mając wypisane czasy rozdziałów, możemy zapisać je w pliku mp3, i w drugą stronę, mając plik audio z rozdziałami, możemy szybko wygenerować odpowiedni opis dla Spotify i YouTube. Co więcej, możemy również uzupełnić pozostałe metadane pliku, a nawet dla każdego rozdziału dodać osobny obrazek (to wyświetlą tylko niektóre aplikacje podcastowe).

Są również narzędzia online, np. Online MP3 Chapters Editor: https://mp3chapters.github.io/

Okno programu Chapters Creator

Nagłówki rozdziałów w innych aplikacjach

Inne programy do słuchania podcastów są zgodne albo z jednym albo z drugim standardem. Czyli jeśli w opisie znajdą się znaczniki czasowe w formacie (mm:ss), a do tego osadzisz informacje o rozdziałach w pliku audio, każda aplikacja powinna prawidłowo to odczytać.

Jak przygotować rozdziały już na etapie montażu

Możemy oczywiście montując wynotowywać sobie czasy poszczególnych rozdziałów. Ale jeśli potem zdecydujemy się usunąć jakiś fragment z początkowej części? Wszystko się przesunie. Podobnie w przypadku dodania intro.

Żeby się z tym nie namęczyć, najlepiej korzystać ze znaczników w programie do montażu. Przykładowo, jeśli montujesz w programie Reaper, wystarczy, że używając skrótu M dodasz marker, a następnie nadasz mu nazwę zgodnie ze schematem CHAP=Tytuł rozdziału. Jeśli przy renderowaniu zaznaczysz opcję Add new metadata plik MP3 będzie już zawierał odpowiednie informacje o rozdziałach.

Jeśli chciałbyś nauczyć się montować podcasty w programie Reaper, to udzielam indywidualnych lekcji, odezwij się do mnie na tomek@tostanki.pl

Dodawanie nagłówków w Auphonic

Jeśli korzystasz z masteringu podcastów w aplikacji Auphonic, możesz przy okazji użyć jej, aby dodać odpowiednie znaczniki w pliku audio. Musisz jednak mieć już jednak spis rozdziałów w odpowiednim formacie.

Po co mam dodawać rozdziały w podcaście?

No dobra, ale po co ja mam to wszystko robić? Powody są dwa: jedno – wygoda słuchacza. Zwłaszcza jeśli Twój podcast jest wyraźnie podzielony i w jednym odcinku zajmujesz się różnymi tematami. Drugi powód to podcastowe SEO.

Bo choć każda aplikacja ma swoje algorytmy, które wpływają na pozycję w wynikach wyszukiwania podcastów, to można ze sporym przekonaniem założyć, że tytuły poszczególnych sekcji są traktowane bardziej priorytetowo, niż po prostu fragment akapitu składającego się na opis odcinka podcastu.

Pomogłem? Postaw mi kawę 🙂

Jeśli ten poradnik Ci pomógł i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz postawić mi wirtualną kawę. Jednorazowo. Bez żadnych subskrypcji i deklaracji. Wystarczy kliknąć, o tutaj.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.