Jak nagrać podcast zdalnie?

Na skróty/spis treści

  Jak nagrać podcast przez Zoom, Skype, Teams czy Google Meet i dlaczego tego nie robić?

  Posłuchaj w wersji audio

  Kiedy pojawi się pilna potrzeba nagrania podcastu w sytuacji, kiedy z gościem lub współprowadzącym nie możemy zobaczyć się na żywo, z reguły korzystamy z tego, co znamy. Co mam na myśli?

  Jeśli do tej pory zdalnie rozmawialiśmy przez Google Meet, Microsoft Teams czy przez Zooma, to własnie te programy będą pierwszymi, które przyjdą nam do głowy.

  Ale w tym momencie warto zadać sobie pytanie, na ile zależy nam na nie zniekształconej, wysokiej jakości dźwięku. Jeśli skorzystamy z funkcji nagrywania w Skype lub Teams, nagranie niestety będzie brzmiało trochę lepiej, niż z telefonu, ale daleko będzie mu do studyjnej jakości.

  W przypadku Zooma jest dużo lepiej, jednak dalej jakość dźwięku będzie dla wielu osób zauważalnie pogorszona. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego brzmienia, warto skorzystać z rozwiązań, które pozwolą na nagranie bezpośredniego dźwięku z mikrofonu, bez przetwarzania go przez różne odszumiacze, odpogłosawiacze i kompresję danych.

  Rozumiem jednak, jeśli czasem gość podcastu jest uparty, boi się nowych rozwiązań i nie możemy go przekonać do niczego innego. Jeśli jednak tak jest, wybierzmy Zooma, nie Skype’a.

  Dlaczego Skype lub Zoom to nienajlepszy pomysł do nagrania rozmowy online?

  Narzędzia do zdalnych rozmów audio/wideo są projektowane z priorytetami, które wykluczają wysoką jakość dźwięku. Zoom czy Skype mają przede wszystkim:

  • zapewnić dobrą zrozumiałość rozmowy
  • wykluczyć zacięcia podczas niestabilności transmisji
  • mieć jak najmniejsze opóźnienia, które mogłyby utrudniać rozmowę
  • działać dobrze również na wolnych łączach internetowych

  Niestety zapewnienie tego, powoduje, że nie uzyskamy nagrania o jakości takiej, jak w przypadku bezpośredniej rejestracji dźwięku.

  Niedoskonałości dźwięku nagrywanego przez Zoom, Skype czy Teams, staną się jeszcze bardziej wyraźne przy jakichkolwiek próbach poprawy brzmienia, jak stosowanie equalizera czy kompresora. Czasem wręcz uniemożliwią jakiekolwiek poprawki, bo czego by się nie zrobiło, będzie gorzej.

  Przykładowe nagrania ze Skype’a i Zooma

  Przykładowe nagranie rozmowy ze Skype/Teams (brzmią dokładnie tak samo, to produkty Microsoft oparte o podobne rozwiązania)
  W przypadku Zooma jest znacznie lepiej, ale dalej nie jest to jakość bezpośredniego nagrania
  To samo nagranie, co w przypadku Zooma, ale nagrane bezpośrednio, tak żeby łatwiej było porównać

  No ale skoro pojawił się taki kłopot, to pojawiło się też rozwiązanie. Wystarczy przecież oprócz transmitowania dźwięku, nagrywać go na dysk u każdego z rozmówców i zaraz po wszystkim przesłać do chmury. Dzięki temu w trakcie rozmowy słyszymy się wyraźnie i bez opóźnień, a po wszystkim mamy nagranie zapisane w doskonałej jakości.

  W takim razie, jak nagrać podcast zdalnie?

  Jest kilka narzędzi, które na to pozwalają i te najpopularniejsze chciałbym Wam pokazać. Z reguły podstawowe funkcjonalności są zbliżone, ale programy różnią się nieco detalami, interfejsem użytkownika, no i ceną.

  Pamiętajmy jednak, że żadne narzędzie nie zarejestruje dobrego dźwięku, jeśli nasz gość i my nie zadbamy o odpowiednie pomieszczenie i prawidłowe mówienie do mikrofonu.

  Więcej o tym, możecie przeczytać tutaj: Najczęstsze błędy techniczne popełniane przy nagrywaniu podcastu: o czym pamiętać

  Czym nagrać podcast online? Omówimy krótko:

  1. Zencastr
  2. Riverside.fm
  3. Squadcast.fm
  4. Cleanfeed
  5. Anchor.fm
  6. Remotely.fm

  Zencastr

  zencastr.com

  Okno nagrywania w Zencastr

  Zencastr jest jedną z najpopularniejszych tego typu usług z sensowną opcją bezpłatną dla tych, którzy nagrywają rzadko i mogą zgodzić się na pewne kompromisy jakościowe. Wersja płatna również nie jest przytłaczająco droga. W wysokiej jakości możemy zapisać i dźwięk i obraz, co ma znaczenie, jeśli chcemy nagrać jakąś rozmowę też w wersji na YouTube.

  Przykładowe nagranie z Zencastr

  Plusy

  • Opcja darmowa jest bardzo sensowna
  • Akceptowalna cena wersji pełnej
  • Rozwiązanie jest sprawdzone i popularne
  • Możemy nagrywać dźwięk i obraz w wysokiej jakości

  Minusy

  • Wersja darmowa pozwala na pobranie jedynie nagrania w wersji MP3 w może nie złej, ale też nie najlepszej jakości, co ogranicza trochę możliwość późniejszej korekcji brzmienia

  Riverside.fm

  riverside.fm

  To kolejne bardzo popularne rozwiązanie, które mnie akurat ze względu na interfejs i sposób działania, trochę bardziej przypadło do gustu, niż Zencastr.

  Darmowa opcja pozwala w zasadzie jedynie na przetestowanie, ale za to wersje płatne są bardziej przystępne cenowo. Kwota, jaką musimy zapłacić, zależeć będzie od miesięcznego czasu nagrań, jaki chcemy wykorzystać. Za dwie godziny miesięcznie zapłacimy jednak 9 USD, co wydaje się być bardzo akceptowalną kwotą za jakość oferowaną prze Riverside.

  Przykładowe nagranie z Riverside.fm

  Plusy

  • Dopracowany interfejs
  • Bardzo przyzwoite ceny
  • Możliwość streamowania na żywo do Youtube’a, Twittera i Facebooka

  Minusy

  • Wersja bezpłatna nadaje się jedynie do przetestowania

  Squadcast.fm

  squadcast.fm

  squadcast fm cennik

  Kolejna usługa, bardzo porównywalna z poprzednimi. Istotną sprawą jest rozróżnienie cennika na wersję audio oraz audio+wideo, która jest nieporównywalnie droższa, niż np. Riverside.fm. Nie ma tu też opcji streamingu na żywo do Facebooka czy Youtube’a.

  Plusy

  • Sprawdzone rozwiązanie
  • Pliki w wysokiej jakościowe są wysyłane na serwer po kawałku, również w trakcie rozmowy, co zmniejsza ryzyko tego, że coś pójdzie nie tak. W przypadku innych platform pliki są wysyłane po zakończeniu nagrania.

  Minusy

  • Wysokie ceny w przypadku opcji wideo
  • Limit do 4 osób na jednym nagraniu w podstawowym planie
  • Brak możliwości przetestowania bez podawania danych płatniczych

  Cleanfeed

  cleanfeed.net

  Okno nagrywania w Cleanfeed

  To opcja nieco bardziej oldschoolowa. Nie mamy tutaj do czynienia z wyjściem od rozwiązania typu Google Meet czy Skype i dodania do niej możliwości nagrywania w wysokiej jakości. Nie mamy możliwości połączenia się na wideo.

  Całość wygląda nieco bardziej topornie, niż poprzednie trzy przykłady, ale jeśli zależy nam tylko na dźwięku i nie chcemy wydawać pieniędzy na płatne usługi, powinno być OK na początek.

  Po podaniu maila do uczestnika, Cleanfeed wysyła mu zaproszenie z linkiem, z pomocą którego gość może dołączyć do rozmowy
  Testowe nagranie na Cleanfeed

  Plusy

  • Sensowna opcja bezpłatna
  • Dzięki małej liczbie funkcji jest dość proste w obsłudze

  Minusy

  • Mniej przyjazny i estetyczny interfejs
  • Wysokie ceny wersji płatnej
  • Brak połączenia wideo

  Anchor.fm

  anchor.fm

  W Anchor.fm gospodarz podcastu może rozpocząć nagrywanie tylko w aplikacji mobilnej

  Anchor.fm to platforma rozwijana pod skrzydłami Spotify. Umożliwia bezpłatny hosting podcastów, ma też wbudowany prosty edytor, o którym pisałem tutaj. Ma też wbudowaną funkcję zdalnego nagrywania rozmów. Jednak jest ona dostępna jedynie w aplikacji mobilnej. Mimo tego, że aplikacja w przeglądarce jest rozbudowana, to nie pozwala na zainicjowanie nagrywania z gośćmi. Choć, co ciekawe, goście mogą dołączyć z wersji desktopowej. To trochę utrudnia sprawę.

  Przykładowe nagranie z Anchor.fm (z konieczności nagrywane na smartfonie)

  Plusy

  • Brak kosztów

  Minusy

  • Konieczność nagrywania z aplikacji mobilnej
  • Małe możliwości konfiguracji
  • Brak wideo
  • Jakość dźwięku niższa, niż w przypadku poprzednich rozwiązań

  Remotely.fm

  remotely.fm

  Dość drogie rozwiązanie, z jeszcze droższą opcją w wersji audio i wideo. Całość jest bardzo prosta w obsłudze, ale wobec tak wysokiej ceny, trochę nie widzę argumentów za wybraniem właśnie tego programu.

  W przypadku tego programu, nie robiłem dodatkowego nagrania, bo w przypadkach dedykowanych rozwiązań są to po prostu nagrania bezpośrednie i bezstratne.

  Plusy

  • Proste w obsłudze

  Minusy

  • Wysoka cena, zwłaszcza w wersji wideo

  O czym jeszcze pamiętać?

  Na pewno warto zadbać, jak zawsze zresztą o to, by odpowiednio korzystać z posiadanego sprzętu. O tym, na co zwrócić uwagę, możecie przeczytać tutaj. Warto też, zadbać wcześniej o jakość dźwięku u naszego gościa. Na co zwrócić jego uwagę?

  1. Zadbanie o pomieszczenie z jak najmniejszym pogłosem
  2. Na to, żeby nie było hałasów w tle (dobranie odpowiedniego miejsca i pory)
  3. Na odpowiedni dobór sprzętu do nagrywania. Dobrym pomysłem jest nawet przesłanie kurierem odpowiedniego mikrofonu na USB, który gość może potem nam odesłać.
  4. Na odpowiednie ustawienie gościa względem mikrofonu

  Podsumowanie

  Najważniejsza jest świadomość tego, że korzystanie z Zooma czy Skype’a do nagrywania podcastu spowoduje, że będzie się go znacznie gorzej słuchać. Bo przecież to dla komfortu naszych słuchaczy warto dbać o jakość dźwięku w naszych nagraniach. To, które rozwiązanie wybierzecie będzie już istotne głównie ze względu na sposób obsługi, no i koszty. Dla mnie faworytem wydaje się Riverside.fm ze względu na łatwość obsługi, dopracowanie i korzystną cenę, ale jako że wszystkie te programy są rozwijane, to może się w przyszłości zmienić.

  Jeśli chciałabyś lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak możesz poprawić jakość dźwięku w Twoim podcaście, umów się ze mną na bezpłatną konsultację.

  Skomentuj