Jak nagrać podcast zdalnie?

Na skróty/spis treści

    Jak nagrać podcast przez Zoom, Skype, Teams czy Google Meet i dlaczego tego nie robić?

    Posłuchaj w wersji audio

    Kiedy pojawi się pilna potrzeba nagrania podcastu w sytuacji, kiedy z gościem lub współprowadzącym nie możemy zobaczyć się na żywo, z reguły korzystamy z tego, co znamy. Co mam na myśli?

    Jeśli do tej pory zdalnie rozmawialiśmy przez Google Meet, Microsoft Teams czy przez Zooma, to własnie te programy będą pierwszymi, które przyjdą nam do głowy.

    Ale w tym momencie warto zadać sobie pytanie, na ile zależy nam na nie zniekształconej, wysokiej jakości dźwięku. Jeśli skorzystamy z funkcji nagrywania w Skype lub Teams, nagranie niestety będzie brzmiało trochę lepiej, niż z telefonu, ale daleko będzie mu do studyjnej jakości.

    W przypadku Zooma jest dużo lepiej, jednak dalej jakość dźwięku będzie dla wielu osób zauważalnie pogorszona. Jeśli zależy nam na zachowaniu naturalnego brzmienia, warto skorzystać z rozwiązań, które pozwolą na nagranie bezpośredniego dźwięku z mikrofonu, bez przetwarzania go przez różne odszumiacze, odpogłosawiacze i kompresję danych.

    Rozumiem jednak, jeśli czasem gość podcastu jest uparty, boi się nowych rozwiązań i nie możemy go przekonać do niczego innego. Jeśli jednak tak jest, wybierzmy Zooma, nie Skype’a.

    Dlaczego Skype lub Zoom to nienajlepszy pomysł do nagrania rozmowy online?

    Narzędzia do zdalnych rozmów audio/wideo są projektowane z priorytetami, które wykluczają wysoką jakość dźwięku. Zoom czy Skype mają przede wszystkim:

    • zapewnić dobrą zrozumiałość rozmowy
    • wykluczyć zacięcia podczas niestabilności transmisji
    • mieć jak najmniejsze opóźnienia, które mogłyby utrudniać rozmowę
    • działać dobrze również na wolnych łączach internetowych

    Niestety zapewnienie tego, powoduje, że nie uzyskamy nagrania o jakości takiej, jak w przypadku bezpośredniej rejestracji dźwięku.

    Niedoskonałości dźwięku nagrywanego przez Zoom, Skype czy Teams, staną się jeszcze bardziej wyraźne przy jakichkolwiek próbach poprawy brzmienia, jak stosowanie equalizera czy kompresora. Czasem wręcz uniemożliwią jakiekolwiek poprawki, bo czego by się nie zrobiło, będzie gorzej.

    Przykładowe nagrania ze Skype’a i Zooma

    Przykładowe nagranie rozmowy ze Skype/Teams (brzmią dokładnie tak samo, to produkty Microsoft oparte o podobne rozwiązania)
    W przypadku Zooma jest znacznie lepiej, ale dalej nie jest to jakość bezpośredniego nagrania
    To samo nagranie, co w przypadku Zooma, ale nagrane bezpośrednio, tak żeby łatwiej było porównać

    No ale skoro pojawił się taki kłopot, to pojawiło się też rozwiązanie. Wystarczy przecież oprócz transmitowania dźwięku, nagrywać go na dysk u każdego z rozmówców i zaraz po wszystkim przesłać do chmury. Dzięki temu w trakcie rozmowy słyszymy się wyraźnie i bez opóźnień, a po wszystkim mamy nagranie zapisane w doskonałej jakości.

    W takim razie, jak nagrać podcast zdalnie?

    Jest kilka narzędzi, które na to pozwalają i te najpopularniejsze chciałbym Wam pokazać. Z reguły podstawowe funkcjonalności są zbliżone, ale programy różnią się nieco detalami, interfejsem użytkownika, no i ceną.

    Pamiętajmy jednak, że żadne narzędzie nie zarejestruje dobrego dźwięku, jeśli nasz gość i my nie zadbamy o odpowiednie pomieszczenie i prawidłowe mówienie do mikrofonu.

    Więcej o tym, możecie przeczytać tutaj: Najczęstsze błędy techniczne popełniane przy nagrywaniu podcastu: o czym pamiętać

    Czym nagrać podcast online? Omówimy krótko:

    1. Zencastr
    2. Riverside.fm
    3. Squadcast.fm
    4. Cleanfeed
    5. Anchor.fm
    6. Remotely.fm
    7. Iris.fm
    8. Ennuicastr

    Zencastr

    zencastr.com

    Okno nagrywania w Zencastr

    Zencastr jest jedną z najpopularniejszych tego typu usług z sensowną opcją bezpłatną dla tych, którzy nagrywają rzadko i mogą zgodzić się na pewne kompromisy jakościowe. Dodatkowo, Zencastr od sierpnia 2022 umożliwia również hosting podcastów i dąży do bycia rozwiązaniem wszystko w jednym, trochę jak Anchor.fm.

    zencastr cennik
    Cennik Zencastr.com

    Wersja płatna, która pozwala na pobranie nagrań w plikach WAV (co z tego, jeśli i tak włączone przez Zencastr sporo psuje) to koszt 20USD. W wysokiej jakości możemy zapisać i dźwięk i obraz, co ma znaczenie, jeśli chcemy nagrać jakąś rozmowę też w wersji na YouTube. Minusem jest natomiast zawsze stosowane odszumianie, którego nie da się wyłączyć i które czasem potrafi mocno zepsuć nagranie.

    Przykładowe nagranie z Zencastr

    Plusy

    • Opcja darmowa jest bardzo sensowna
    • Akceptowalna cena wersji pełnej
    • Rozwiązanie jest sprawdzone i popularne
    • Możemy nagrywać dźwięk i obraz w wysokiej jakości

    Minusy

    • Wersja darmowa pozwala na pobranie jedynie nagrania w wersji MP3 w może nie złej, ale też nie najlepszej jakości, co ogranicza trochę możliwość późniejszej korekcji brzmienia
    • Brak możliwości wyłączenia odszumiania, które często degraduje jakość dźwięku

    Riverside.fm

    riverside.fm

    To kolejne bardzo popularne rozwiązanie, które mnie akurat ze względu na interfejs i sposób działania, trochę bardziej przypadło do gustu, niż Zencastr.

    Darmowa wersja daje nam możliwość wykonania do 2 godzin nagrania, które będziemy mogli pobrać w formie osobnych ścieżek dla każdej osoby (są to 2h jednorazowo, nie miesięcznie). Bezpłatnie i bez limitu możemy natomiast korzystać z nagrywania wszystkich osób na jednej ścieżce, co jednak mocno ogranicza możliwości postprodukcji.

    W przypadku płatnych wersji, kwota, jaką musimy zapłacić, zależeć będzie od miesięcznego czasu nagrań, jaki chcemy wykorzystać. Za 5 godzin miesięcznie zapłacimy 19 USD (lub 15 przy płatności za cały rok). To kwota podobna, jak u konkurencji.

    Przykładowe nagranie z Riverside.fm

    Plusy

    • Dopracowany interfejs
    • Bardzo przyzwoite ceny
    • Możliwość streamowania na żywo do Youtube’a, Twittera i Facebooka
    • Darmowy plan bez limitu (niestety wszystko nagrywane jest na jednej ścieżce)

    Minusy

    • Kilka razy moim klientom zdarzało się duże opóźnienie w czasie rozmowy

    Squadcast.fm

    squadcast.fm

    Kolejna usługa, bardzo porównywalna z poprzednimi. Istotną sprawą jest rozróżnienie cennika na wersję audio oraz audio+wideo, która jest nieporównywalnie droższa, niż np. Riverside.fm. Nie ma tu też opcji streamingu na żywo do Facebooka czy Youtube’a.

    Plusy

    • Sprawdzone rozwiązanie
    • Pliki w wysokiej jakościowe są wysyłane na serwer po kawałku, również w trakcie rozmowy, co zmniejsza ryzyko tego, że coś pójdzie nie tak. W przypadku innych platform pliki są wysyłane po zakończeniu nagrania.

    Minusy

    • Brak możliwości przetestowania bez podawania danych płatniczych
    • Brak darmowego planu

    Cleanfeed

    cleanfeed.net

    Okno nagrywania w Cleanfeed

    To opcja nieco bardziej oldschoolowa. Nie mamy tutaj do czynienia z wyjściem od rozwiązania typu Google Meet czy Skype i dodania do niej możliwości nagrywania w wysokiej jakości. Nie mamy możliwości połączenia się na wideo.

    Całość wygląda nieco bardziej topornie, niż poprzednie trzy przykłady, ale jeśli zależy nam tylko na dźwięku i nie chcemy wydawać pieniędzy na płatne usługi, powinno być OK na początek.

    Po podaniu maila do uczestnika, Cleanfeed wysyła mu zaproszenie z linkiem, z pomocą którego gość może dołączyć do rozmowy
    Testowe nagranie na Cleanfeed

    Plusy

    • Sensowna opcja bezpłatna
    • Dzięki małej liczbie funkcji jest dość proste w obsłudze

    Minusy

    • Mniej przyjazny i estetyczny interfejs
    • Wysokie ceny wersji płatnej
    • Brak połączenia wideo

    Anchor.fm

    anchor.fm

    W Anchor.fm gospodarz podcastu może rozpocząć nagrywanie tylko w aplikacji mobilnej

    Anchor.fm to platforma rozwijana pod skrzydłami Spotify. Umożliwia bezpłatny hosting podcastów, ma też wbudowany prosty edytor, o którym pisałem tutaj. Ma też wbudowaną funkcję zdalnego nagrywania rozmów. Jednak jest ona dostępna jedynie w aplikacji mobilnej. Mimo tego, że aplikacja w przeglądarce jest rozbudowana, to nie pozwala na zainicjowanie nagrywania z gośćmi. Choć, co ciekawe, goście mogą dołączyć z wersji desktopowej. To trochę utrudnia sprawę.

    Przykładowe nagranie z Anchor.fm (z konieczności nagrywane na smartfonie)

    Plusy

    • Brak kosztów

    Minusy

    • Konieczność nagrywania z aplikacji mobilnej
    • Małe możliwości konfiguracji
    • Brak wideo
    • Jakość dźwięku niższa, niż w przypadku poprzednich rozwiązań

    Remotely.fm

    remotely.fm

    Dość drogie rozwiązanie, z jeszcze droższą opcją w wersji audio i wideo. Całość jest bardzo prosta w obsłudze, ale wobec tak wysokiej ceny, trochę nie widzę argumentów za wybraniem właśnie tego programu.

    W przypadku tego programu, nie robiłem dodatkowego nagrania, bo w przypadkach dedykowanych rozwiązań są to po prostu nagrania bezpośrednie i bezstratne.

    Plusy

    • Proste w obsłudze

    Minusy

    • Wysoka cena, zwłaszcza w wersji wideo

    Iris.fm

    iris.fm

    Na ten produkt trafiłem na samym końcu. Najpierw się ucieszyłem, bo cena niska i ogólnie wyglądałlo to nienajgorzej. Potem zacząłem szukać opinii i znalazłem tylko dwie, obie negatywne. Program został oceniony jako bardzo niestabilny taki, na którym polegać raczej nie można.

    No ale pomyślałem, sprawdzę sam. Chciałem sprawdzić, czy może tak jak Zencastr, Iris.fm aplikuje odszumianie bez pytania. I oprócz tego, że to robi, odkryłem jeszcze jedno. I zupełnie mnie to załamało.

    Nagranie, które zrobiłem lokalnie, zupełnie rozjechało się z tym z Iris. Dźwięk był delikatnie obniżony i trwał dłużej. Po sprawdzeniu, okazało się, że dźwięk, który pobrałem jako ścieżka jednej osoby, jest OK, ale dźwięk będący (w przypadku kilku nagrywanych osób) mixem wszystkich sygnałów, jest zupełnie rozjechany czasowo. No cóż. Iris.fm w takim razie nie mogę nikomu polecić.

    A, no i oprócz tego, w każdym wypadku, Iris.fm robi odszumianie bez pytania czy możliwości jego wyłączenia.

    Plusy

    • Niska cena

    Minusy

    • Niestabilny i robi baaardzo dziwne rzeczy z dźwiękiem. Odradzam absolutnie.

    Ennuicastr

    ennuicastr.com

    To najbardziej niszowe z rozwiązań które znalazłem. Z jednej strony, nie ma tam super estetycznego interfejsu ani dolarów zainwestowanych w marketing czy design, z drugiej jednak strony, jest wszystko, co potrzebne, a całość wydaje się działać całkiem nieźle.

    Widać, że twórca (mam bardzo silne przekonanie, że jest to jedna osoba), zna perspektywę użytkownika i wie, co jest najbardziej przydatne. Ewidentnie czuje się tu open-sourcowo, nerdowski wajb 😉

    Okno nagrywania w Ennuicastr

    Mamy dwie opcje płatności. Jedna, to opłata za czas nagrania w wysokości 1 lub 2 USD za godzinę (w zależności od jakości, w jakiej chcemy pobrać nagranie).

    Przykładowe nagranie z Ennuicastr. Zanim zapłacimy za pobranie, można pobrać nagranie z dźwiękowym znakiem wodnym (takim jak tu).

    Możemy też wykupić subskrypcję po bardzo atrakcyjnej cenie. Nie ma tu limitu czasowego, jak w pozostałych opisywanych narzędziach.

    W przypadku wyboru opcji płatności za czas nagrania, płacimy dopiero po dokonanym nagraniu, a wcześniej możemy pobrać próbkę, żeby upewnić się, że wszystko jest OK.

    Minusy

    • Nagrywanie wideo jest możliwe, ale dość skomplikowane
    • Nie jest to najbardziej przyjazne użytkownikowi rozwiązanie, ale nie ma tu dramatu
    • Tworzone raczej niskobudżetowo, prawdopodobnie przez jedną osobę
    • Niezbyt estetyczny interfejs

    Plusy

    • Funkcje związane z nagrywaniem dźwięku są dopracowane
    • Bardzo elastyczny model płatności
    • Niska cena
    • Autor kładzie nacisk na kompatybilność, działa więc (w przeciwieństwie do Riverside czy Zencastr) bez problemu nie tylko w Chrome

    O czym jeszcze pamiętać?

    Na pewno warto zadbać, jak zawsze zresztą o to, by odpowiednio korzystać z posiadanego sprzętu. O tym, na co zwrócić uwagę, możecie przeczytać tutaj. Warto też, zadbać wcześniej o jakość dźwięku u naszego gościa. Na co zwrócić jego uwagę?

    1. Zadbanie o pomieszczenie z jak najmniejszym pogłosem
    2. Na to, żeby nie było hałasów w tle (dobranie odpowiedniego miejsca i pory)
    3. Na odpowiedni dobór sprzętu do nagrywania. Dobrym pomysłem jest nawet przesłanie kurierem odpowiedniego mikrofonu na USB, który gość może potem nam odesłać.
    4. Na odpowiednie ustawienie gościa względem mikrofonu

    Podsumowanie

    Najważniejsza jest świadomość tego, że korzystanie z Zooma czy Skype’a do nagrywania podcastu spowoduje, że będzie się go znacznie gorzej słuchać. Bo przecież to dla komfortu naszych słuchaczy warto dbać o jakość dźwięku w naszych nagraniach. To, które rozwiązanie wybierzecie będzie już istotne głównie ze względu na sposób obsługi i koszty (choć aktualnie ceny u wszystkich są podobne i zaczynają się od ok. 20 USD/mies.). Dla mnie faworytem wydaje się Riverside.fm ze względu na łatwość obsługi i dopracowanie.

    Jeśli chciałabyś lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat tego, jak możesz poprawić jakość dźwięku w Twoim podcaście, umów się ze mną na bezpłatną konsultację.

    Pomogłem? Postaw mi kawę 🙂

    Jeśli ten poradnik Ci pomógł i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz postawić mi wirtualną kawę. Jednorazowo. Bez żadnych subskrypcji i deklaracji. Wystarczy kliknąć, o tutaj.

    Postaw mi kawę na buycoffee.to

    2 comments

    1. Kasia

      Witaj, czy korzystanie z Zooma do nagrania rozmowy zdalnej (nagrania cykliczne, nie z gościem, ale z osobą współprowadzącą), ale przy wykorzystaniu Audacity, w której każdy nagrywa swoją ścieżkę (z podłączonym mikrofonem) także uważasz za “ciężkie przewinienie”:)? Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za to, że dzielisz się wiedzą:).

      1. admin

        🙂 W takiej sytuacji Zoom służy tylko do rozmowy i w żaden sposób nie wpływa na jakość nagrania. Można by nawet zamiast niego użyć telefonu. O ile w przypadku rozmowy z gościem nagrywanie w ten sposób w Audacity mogloby być zbyt skomplikowane technicznie (ciężko wytłumaczyć gościowi i kilka rzeczy może pójść nie tak), to kiedy regularnie nagrywamy ze współprowadzącym, jest to idealny sposób!

    Skomentuj

    %d bloggers like this: