Mikrofony krawatowe są małe, lekkie, niedrogie i łatwo podłączyć je do smartfona czy komputera. Ale czy sprawdzają się jako główne narzędzie twórcy podcastów?
Często klienci startujący z własnym podcastem proszą mnie o polecenie dobrego do nagrywania podcastów mikrofonu krawatowego. Co wtedy robię? Zazwyczaj całkowicie odradzam zakup mikrofonu tego typu do zastosowania w podcaście.
Zamiast czytać, możesz posłuchać
Czym mikrofon krawatowy różni się od zwykłego?
Pierwsza zauważalna różnica to oczywiście wielkość i waga. Mikrofony krawatowe, zaprojektowane tak, aby wygodnie przyczepić je do ubrania i aby nie rzucały się w oczy. Są bardzo małe i lekkie. Ale bardziej istotna różnica związana jest z tym, w jaki sposób rejestrują dźwięk.
Mikrofon krawatowy od typowego mikrofonu do śpiewania i do mówienia, różni się charakterystyką kierunkową. I to w dość niekorzystny, przy podcastowych zastosowaniach, sposób. Krawatowiec ma tzw. charakterystykę kierunkową dookólną. Znaczy to, że jest tak samo czuły na dźwięki dobiegające ze wszystkich stron.
Natomiast mikrofony takie, jakie zazwyczaj kojarzy się z podcastami, śpiewaniem czy radiem to urządzenia jednokierunkowe. Są czułe na dźwięki dobiegające do nich z przodu, a znacznie mniej wrażliwe na to, co dociera do nich z boku i z tyłu.
No dobra, ale jak to wpływa na to, co słychać w nagraniu? Już tłumaczę. W tych samych warunkach, w nagraniu wykonanym mikrofonem krawatowym będzie dużo więcej pogłosu i dużo więcej hałasów z otoczenia. Dlatego w przypadku nagrań w domowych warunkach, użycie mikrofonu krawatowego do nagrania podcastu, to zdecydowanie nie jest dobry pomysł.
Poniżej próbka nagrania w dwóch wersjach, wykonana w identycznych warunkach (nagrywane były dwa mikrofony jednocześnie) na mikrofonie kierunkowym (kardioidalnym) oraz krawatowym.
Jak umiejscowienie mikrofonu krawatowego wpływa na dźwięk
Oprócz kierunkowości, bardzo duże znaczenie ma miejsce ustawienia mikrofonu. W przypadku klasycznego mikrofonu [zdjęcie] jest on zazwyczaj na wysokości naszych ust, w odległości kilkunastu centymetrów. Dzięki temu rejestruje zrównoważony, wyraźny i przyjemny dźwięk mowy.
Mikrofon krawatowy, w domyślnym ustawieniu będzie na wysokości klatki piersiowej. Z tego powodu, brzmienie będzie zupełnie inne i bardziej “przymulone”.
W jakich przypadkach można zastosować mikrofon krawatowy?
Najkrócej mówiąc: w bardzo nielicznych. A rozwijając: wtedy, kiedy masz do dyspozycji wytłumione pomieszczenie z bardzo niewielkim pogłosem i bez hałasów z ulicy czy od sąsiadów. Wtedy możesz liczyć na to, że dźwięk nagrany mikrofonem krawatowym będzie… przyzwoity 🙂
Drugim przypadkiem kompromisu, kiedy moim zdaniem warto użyć mikrofonu krawatowego, to przypadek, kiedy nagrywasz wideo i zależy Ci na tym, żeby mikrofon nie rzucał się w oczy w kadrze.
Ważna w przypadku takiego nagrania będzie też postprodukcja, bo używając korekcji częstotliwościowej (equalizera) i programów do redukcji pogłosu, można znacznie poprawić takie nagranie.
W jakich przypadkach nie warto używać mikrofonu krawatowego?
Wszystkich poza wyjątkami w poprzednim akapicie. Nawet, jeśli na tradycyjny mikrofon wydasz trochę więcej (dodam, że wcale nie musi to być fortuna), różnica w jakości dźwięku będzie baaaardzo duża. Oszczędzisz dzięki temu czas spędzony na obróbce, ale też dasz słuchaczom więcej komfortu podczas słuchania Twoich treści.
Podłączenie mikrofonu krawatowego do komputera
Większość dostępnych modeli zakończonych jest wtyczką jack. I to jest kolejna pułapka. Jack to złącze analogowe i dźwięk musi jeszcze zostać zamieniony na postać cyfrową. Jeśli podepniesz go do złącza jack w komputerze, to jest trochę loteria. Bardzo często elementy odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięku, wbudowane w laptop czy peceta, są bardzo niskiej jakości. Efektem jest często zaszumiony lub przytłumiony dźwięk.
Jeśli już kupujesz mikrofon krawatowy, który chcesz podłączyć do komputera, bezpieczniej jest znaleźć model, który podłączysz do komputera przez port USB. Taki mikrofon ma już wbudowane przetwornik dźwięku z analogowego na cyfrowy. Przykładem jest model Boya BY-M3 USB.
Jeśli masz mikrofon na jack, możesz kupić również przejściówkę jack-USB-C (taką jak do telefonu), koniecznie markową, np. Samsung lub Apple. Sam testowałem i daje to bardzo dobry efekt.
W takim razie jaki niedrogi mikrofon kupić do nagrywania podcastów?
Kiedy chcesz nagrywać solo albo dopuszczasz rozmowy, ale on-line, dobrym wyborem na początek, będzie niedrogi mikrofon USB, np. Samson Q2U. Jeśli chcesz nagrywać w kilka osób, lepiej wybrać tradycyjny mikrofon (nie USB) i dobrać do niego interfejs audio. Więcej na ten temat tutaj: Mikrofon XLR, USB, a może jack? Jak podłączyć mikrofon do komputera?
Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.
Podsumowanie
Zdecydowanie odradzam zakup mikrofonu krawatowego do podcastu, poza wyjątkowymi sytuacjami. Znacznie lepiej zainwestować w bardziej typowy mikrofon, który jest jednokierunkowy i można ustawić go w prawidłowej pozycji do nagrywania mowy. Będzie Ci dużo łatwiej osiągnąć profesjonalne brzmienie.
Nazywam się Tomek Stankiewicz, jestem inżynierem dźwięku i zawodowo zajmuję się montażem podcastów. W kolejnych odcinkach będę opowiadał o tym, jak zadbać o techniczną stronę swoich podcastów: jak korzystać ze sprzętu, oprogramowania i jakich błędów unikać.
W tym odcinku opowiadam, jak skutecznie przygotować się do nagrywania podcastów zdalnie, bez stresu i problemów technicznych. Jeśli chcesz uniknąć kłopotów z kiepską jakością dźwięku, dowiesz się, co warto mieć pod ręką, jakich narzędzi użyć i jakie informacje przekazać swojemu rozmówcy.
Poruszam również kwestie doboru odpowiedniego pomieszczenia, sprzętu (mikrofon, słuchawki) oraz oceny jakości nagrania.
Podpowiadam też, jak nagrać rozmowę zdalnie, ale nie przez internet, ale telefonicznie.
(00:00) Wstęp
(02:12) Czy nagranie zdalne musi być przez internet?
(03:18) Co jest ważne po stronie rozmówcy?
(07:12) Mikrofon u rozmówcy
(09:26) Unikaj słuchawek bluetooth
(10:35) Nagranie próbne i jego ocena
(12:01) Co zrobić, jeśli próbne nagranie wyszło orkopnie?
(12:08) Co zrobić, jeśli próbne nagranie brzmi orkopnie
(16:47) Programy do zdalnego nagrywania online
(20:53) Co poza jakością dźwięku sprawdzić?
(22:17) O czym pamiętać w trakcie nagrania?
(23:59) Zakończenie