Moja pierwsza rada brzmi: zadbaj o to, żeby nie trzeba było usuwać szumu z dźwięku.
Ale skoro tu jesteś, to prawdopodobnie jest już za późno albo po prostu warunki, w których pracujesz, nie pozwalają na nagranie dźwięku bez szumów. W takim razie – spieszę z pomocą. Pokażę Ci, jak użyć bezpłatnego programu Audacity, żeby wyeliminować lub zredukować szumy w Twoim nagraniu.
Co da się zrobić, a czego nie?
To ważna rzecz na początek. Nie spodziewaj się, że jeśli szum jest pierwszoplanowym dźwiękiem w Twoim nagraniu albo po prostu jest go ogromnie dużo, w kilku kliknięciach uzyskasz idealne brzmienie. W takiej sytuacji to z reguły niemożliwe. Każde narzędzie, które redukuje niedoskonałości nagrania, wprowadza pewne zniekształcenia. I tak samo jest z odszumianiem – jeśli będzie bardzo mocne, silnie zniekształci brzmienie.
Lekko zaszumione nagranie to raczej nie problem i z takiego
w kilku krokach uzyskasz takie:
Ale kiedy zaczniesz nagrywać na wyciągnięcie ręki od włączonego okapu, to nie oczekuj cudów, zwłaszcza od darmowych narzędzi. Będziesz wtedy miał raczej wybór przed zostawieniem lekkiego szumu, a mocnym zniekształceniem brzmienia.
Co udało się zrobić z tego powyższego, dowiesz się na końcu.
Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.
Jak krok po kroku odszumić nagranie w Audacity
1. Plik z nagraniem
Jeśli jesteś jeszcze przed zapisaniem lub wykonaniem nagrania, co do którego wiesz, że będzie trzeba je odszumić, zadbaj o dwie rzeczy.
- Nie zapisuj nagrania w stratnym formacie (MP3, AAC, OGG), zamiast tego użyj formatu WAV lub FLAC. Dzięki temu efekty odszumiania będą lepsze.
Więcej o formatach plików audio. - Na początku lub końcu nagrania nagraj przez kilka sekund sam szum. Z reguły i tak w nagraniu są takie fragmenty, ale warto o tym pamiętać, żeby ułatwić sobie pracę.
2. Pobierz i zainstaluj Audacity
Audacity jest dostępne na Windowsa, Mac OS i Linuksa. Program możesz pobrać z tej strony: www.audacityteam.org
3. Otwórz plik z nagraniem
Możesz zrobić to po prostu przerzucając myszką plik do okna programu albo przez menu.
4. Zaznacz fragment samego szumu
5. Utwórz profil szumu
Kiedy fragment samego szumu jest zaznaczony, w menu wybierz Efekt -> Redukcja szumu. W oknie, które się pojawi, kliknij przycisk Uzyskaj profil szumu. Okienko się zamknie.
6. Wielki finał
Teraz zaznacz całe nagranie (CTRL+A na Windows lub CMD+A na Macu) lub fragment, który chcesz odszumić i jeszcze raz z menu wybierz Efekt -> Redukcja szumu i pozostawiając domyślne parametry, kliknij OK.
6. Sprawdź efekty
Teraz posłuchaj, czy szum został usunięty całkiem czy też trochę. I czy odszumianie nie zniekształciło za bardzo brzmienia nagrania. Jeśli jest dobrze, to świetnie. Jeśli nie, warto poeksperymentować z parametrami.
Zmiana parametrów
Tu warto popatrzeć, jeśli domyślne wartości ustawione w programie nie dały zadawalającego rezultatu.
Ogólnie – parametry Redukcja i Czułość powinny mieć najniższe wartości, które usuną odpowiednio dużo szumu. Ich zwiększenie spowoduje, że redukcja będzie silniejsza, ale zniekształcenia też.
A czym dokładnie są te parametry? Postaram się to wytłumaczyć w najprostszy możliwy sposób.
Redukcja szumu (dB) – określa, jak bardzo zostaną wyciszone dźwięki uznane za szum
Czułość – jak bardzo jest prawdopodobne, że dany element zostanie uznany za szum
Wygładzanie częstotliwości (zespoły) – jeśli w danym momencie dźwięk w wybranym paśmie częstotliwości zostanie uznany za szum, jak wiele dźwięków w sąsiadujących pasmach też ma zostać wyciszonych. Im wyższa wartość, tym mniejsze drażniące zniekształcenia. Jednak to niesie za sobą zbyt mocną redukcję i pogorszenie zrozumiałości mowy.
Zmiana parametrów – przykładowe nagrania
Mocno szumiący okap
To nagranie bardzo mocno zaszumione, z którego niechcianego dźwięku nie dało się pozbyć bez wyraźnych zniekształceń głosu. Czasem lepiej zostawić lekko słyszalny szum, jak w próbce nr 2 (nasz mózg bardzo szybko przestaje zwracać na niego uwagę), niż przesadzić z redukcją i zniekształcić głos, jak w nagraniu nr 6.
Nagranie mniej zaszumione – elektroniczny szum rejestratora dźwięku lub dyktafonu
Tutaj domyślne parametry w zupełności wystarczyły, aby szum przestał być słyszalny i to w dodatku bez znaczącego zniekształcenia dźwięku mowy.
Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.