Jak odszumić nagranie podcastu?

Moja pierwsza rada brzmi: zadbaj o to, żeby nie trzeba było usuwać szumu z dźwięku.

Ale skoro tu jesteś, to prawdopodobnie jest już za późno albo po prostu warunki, w których pracujesz, nie pozwalają na nagranie dźwięku bez szumów. W takim razie – spieszę z pomocą. Pokażę Ci, jak użyć bezpłatnego programu Audacity, żeby wyeliminować lub zredukować szumy w Twoim nagraniu.

Co da się zrobić, a czego nie?

To ważna rzecz na początek. Nie spodziewaj się, że jeśli szum jest pierwszoplanowym dźwiękiem w Twoim nagraniu albo po prostu jest go ogromnie dużo, w kilku kliknięciach uzyskasz idealne brzmienie. W takiej sytuacji to z reguły niemożliwe. Każde narzędzie, które redukuje niedoskonałości nagrania, wprowadza pewne zniekształcenia. I tak samo jest z odszumianiem – jeśli będzie bardzo mocne, silnie zniekształci brzmienie.

Lekko zaszumione nagranie to raczej nie problem i z takiego

Lekki szum

w kilku krokach uzyskasz takie:

Po odszumieniu w Audacity

Ale kiedy zaczniesz nagrywać na wyciągnięcie ręki od włączonego okapu, to nie oczekuj cudów, zwłaszcza od darmowych narzędzi. Będziesz wtedy miał raczej wybór przed zostawieniem lekkiego szumu, a mocnym zniekształceniem brzmienia.

Surowe nagranie przy włączonym okapie

Co udało się zrobić z tego powyższego, dowiesz się na końcu.

Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.

Jak krok po kroku odszumić nagranie w Audacity

1. Plik z nagraniem

Jeśli jesteś jeszcze przed zapisaniem lub wykonaniem nagrania, co do którego wiesz, że będzie trzeba je odszumić, zadbaj o dwie rzeczy.

  1. Nie zapisuj nagrania w stratnym formacie (MP3, AAC, OGG), zamiast tego użyj formatu WAV lub FLAC. Dzięki temu efekty odszumiania będą lepsze.
    Więcej o formatach plików audio.
  2. Na początku lub końcu nagrania nagraj przez kilka sekund sam szum. Z reguły i tak w nagraniu są takie fragmenty, ale warto o tym pamiętać, żeby ułatwić sobie pracę.

2. Pobierz i zainstaluj Audacity

Audacity jest dostępne na Windowsa, Mac OS i Linuksa. Program możesz pobrać z tej strony: www.audacityteam.org

3. Otwórz plik z nagraniem

Możesz zrobić to po prostu przerzucając myszką plik do okna programu albo przez menu.

4. Zaznacz fragment samego szumu

5. Utwórz profil szumu

Kiedy fragment samego szumu jest zaznaczony, w menu wybierz Efekt -> Redukcja szumu. W oknie, które się pojawi, kliknij przycisk Uzyskaj profil szumu. Okienko się zamknie.

6. Wielki finał

Teraz zaznacz całe nagranie (CTRL+A na Windows lub CMD+A na Macu) lub fragment, który chcesz odszumić i jeszcze raz z menu wybierz Efekt -> Redukcja szumu i pozostawiając domyślne parametry, kliknij OK.

6. Sprawdź efekty

Teraz posłuchaj, czy szum został usunięty całkiem czy też trochę. I czy odszumianie nie zniekształciło za bardzo brzmienia nagrania. Jeśli jest dobrze, to świetnie. Jeśli nie, warto poeksperymentować z parametrami.

Zmiana parametrów

Tu warto popatrzeć, jeśli domyślne wartości ustawione w programie nie dały zadawalającego rezultatu.

Ogólnie – parametry Redukcja i Czułość powinny mieć najniższe wartości, które usuną odpowiednio dużo szumu. Ich zwiększenie spowoduje, że redukcja będzie silniejsza, ale zniekształcenia też.

A czym dokładnie są te parametry? Postaram się to wytłumaczyć w najprostszy możliwy sposób.

Redukcja szumu (dB)określa, jak bardzo zostaną wyciszone dźwięki uznane za szum

Czułość – jak bardzo jest prawdopodobne, że dany element zostanie uznany za szum

Wygładzanie częstotliwości (zespoły)jeśli w danym momencie dźwięk w wybranym paśmie częstotliwości zostanie uznany za szum, jak wiele dźwięków w sąsiadujących pasmach też ma zostać wyciszonych. Im wyższa wartość, tym mniejsze drażniące zniekształcenia. Jednak to niesie za sobą zbyt mocną redukcję i pogorszenie zrozumiałości mowy.

Zmiana parametrów – przykładowe nagrania

Mocno szumiący okap

To nagranie bardzo mocno zaszumione, z którego niechcianego dźwięku nie dało się pozbyć bez wyraźnych zniekształceń głosu. Czasem lepiej zostawić lekko słyszalny szum, jak w próbce nr 2 (nasz mózg bardzo szybko przestaje zwracać na niego uwagę), niż przesadzić z redukcją i zniekształcić głos, jak w nagraniu nr 6.

1. Nagranie z szumiącym okapem, bez odszumiania
2. Nagranie po odszumieniu z domyślnymi parametrami (Redukcja 12, Czułość 6, Wygładzanie 3)
3. Redukcja 12, Czułość 12, Wygładzanie 3
4. Redukcja 12, Czułość 12, Wygładzanie 8
5. Redukcja 12, Czułość 12, Wygładzanie 12
6. Redukcja 24, Czułość 6, Wygładzanie 3
Nagranie mniej zaszumione – elektroniczny szum rejestratora dźwięku lub dyktafonu

Tutaj domyślne parametry w zupełności wystarczyły, aby szum przestał być słyszalny i to w dodatku bez znaczącego zniekształcenia dźwięku mowy.

7. Surowe nagranie z lekkim szumem
8. Nagranie odszumione z domyślnymi parametrami. Redukcja 12, Czułość 6, Wygładzanie 3

Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.

Pomogłem? Postaw mi kawę 🙂

Jeśli ten poradnik Ci pomógł i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz postawić mi wirtualną kawę. Jednorazowo. Bez żadnych subskrypcji i deklaracji. Wystarczy kliknąć, o tutaj.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Skomentuj