Ten tekst jest kierowany do początkujących osób, które szukają prostej i szybkiej odpowiedzi na pytanie, jak opublikować swój podcast na Spotify. Jeśli interesuje Cię kompleksowy poradnik o tym, jak stworzyć swój podcast, zajrzyj tutaj.
Jak działa publikowanie podcastów?
Publikowanie podcastów działa nieco inaczej, niż np. filmów na YouTube czy treści w social mediach. Nie jest to tak scentralizowane – trzeba więc poświęcić na to troszkę więcej pracy, ale z drugiej strony, nie jesteśmy uzależnieni od jednej platformy, a np. omyłkowe zablokowanie nas w jednej z usług nie spowoduje, że nasz podcast zniknie z sieci.

Żeby opublikować podcast musimy mieć hosting, czyli miejsce w internecie, gdzie będzie trzymany plik (np. mp3 lub aac) z podcastem. Odrębną kwestią jest sprawienie, żeby dało się go wyszukać i słuchać w katalogach i programach do słuchania podcastów, a takich jest wiele.
Żeby opublikować podcast np. w Spotify trzeba więc:
- Wybrać i skonfigurować hosting podcastu
- Umieścić w niej plik ze swoim odcinkiem
- Wprowadzić okładkę oraz opis
- Dodać (robi się to jednorazowo) swój podcastowy kanał do poszczególnych katalogów
Jak to zrobić, jeśli chcesz umieścić podcast tylko na Spotify?
Choć moim zdaniem warto swój podcast umieścić w jak największej liczbie katalogów podcastowych, to jeśli chcesz go z jakiegoś powodu publikować w tym momencie tylko na Spotify, najlepiej będzie skorzystać z Anchor.fm
Anchor to usługa służąca między innymi do hostingu i dystrybucji podcastów, rozwijana przez Spotify. Jest bezpłatna i prosta w obsłudze.
Jak krok po kroku wrzucić podcast na Spotify:
1. Załóż konto na anchor.fm
Konto możesz założyć tutaj

2. Nagraj podcast
Odcinek możesz przygotować lub nagrać zupełnie niezależnie. Możesz też skorzystać z narzędzi zapewnianych przez Anchor (nagrywanie w przeglądarce lub aplikacji mobilnej). Ale jeśli zależy Ci na wysokiej jakości dźwięku, polecam zająć się tym osobno.
PRZECZYTAJ: Jak nagrać podcast
3. Po zalogowaniu się do Anchor.fm wypełnij formularz z nazwą i opisem swojego podcastu.
Będziesz też potrzebował tzw. okładki, czyli obrazka, który będzie reprezentować Twój podcast w wynikach wyszukiwania.

W opisie napisz, o czym będziesz opowiadać w odcinkach swojego podcastu i przedstaw się słuchaczom. Możesz zamieścić też linki do swojej strony www i profilów w mediach społecznościowych.
Przygotuj plik dźwiękowy ze swoim odcinkiem. Anchor akceptuje formaty MP3, AAC i WAV (maks. 250 MB lub 3h)
Więcej o formatach plików dźwiękowych
4. Utwórz w Anchor pierwszy odcinek
Następnie musisz utworzyć w Anchor pierwszy odcinek. Oprócz dźwięku, który będzie treścią podcastu, podaj tytuł odcinka i jego opis.

Dzięki opisowi odcinka użytkownicy mogą zorientować się, o czym dokładnie mogą posłuchać albo dowiedzieć się więcej o gościu odcinka. Opis możesz też wykorzystać do umieszczenia ważnych linków bądź nazw rzeczy, o których opowiadasz.
Jeśli Twój odcinek jest dłuższy, możesz umieścić znaczniki,
które pomogą odtworzyć od razu daną treść.
Robi się to według tego formatu:
(00:00) Wstęp podcastu
(01:15) Tutaj jest II rozdział
(05:40) Podsumowanie
5. Zatwierdź i opublikuj swój podcast
W ciągu kilkunastu minut powinien stać się dostępny na Spotify i Anchor.fm

Aby opublikować swój podcast na Spotify, możesz skorzystać też z innych usług hostingowych, takich jak Buzzprout, Transistor, Podbean, Captivate, Spreaker lub inne. Będą to jednak usługi płatne lub posiadające spore ograniczenia w bezpłatnych pakietach.
Gdzie jeszcze warto umieścić podcast i jak to zrobić?
Moim zdaniem nie warto ograniczać się jedynie do Spotify. Kiedy już umieścimy swój odcinek na anchor.fm lub innej platformie hostingującej podcasty, warto dodać swój program też do innych usług jak np. Google Podcasts, Apple Podcasts, castbox.fm, Pocket Casts i innych. Umieszczenie podcastu w takiej usłudze to jednorazowy wysiłek (robimy to raz na podcast, a nie przy każdym odcinku).
Będziemy dzięki temu mogli dotrzeć do większej liczby słuchaczy i zwiększymy zasięg naszego podcastu.
Jeśli zastanawiasz się, jaki sprzęt wybrać do nagrywania swojego podcastu albo masz kłopoty z właściwym nagraniem, umów się ze mną na bezpłatną konsultację. Pomogę Ci się odnaleźć w tym gąszczu tak, żeby dobrać odpowiedni zestaw do Twoich potrzeb.
Nika
A co jeśli mam gotowy podcast? Muszę go nagrywać jeszcze raz?
Tomasz Stankiewicz
Jeśli masz gotowy plik audio, to taki plik właśnie umieszczasz w Anchor z pomocą funkcji “prześlij plik” 🙂
Grzegorz (angielski)
Dzięki, będzie umieszczane 🙂
Zbigniew
Co jeśli zamieściłem swój podcast, jest napisane że został opublikowany lecz nie można go wyszukać, a po wejściu przez link pisze, że nie odnaleziono strony? Bardzo proszę o odpowiedź.
Tomasz Stankiewicz
Myślę, że w takiej sytuacji najlepiej skontaktować się z pomocą techniczną Spotify for podcasters: https://help.spotifyforpodcasters.com/hc/pl/articles/12584441279131
Marianna
Czy można być najpierw w anchor, a potem jeśli zobaczę, że podcast ma potencjał na Spotify przenieść hosting do speakera? Czy trzeba będzie te podcasty zuploadować jeszcze raz (tym samym tracąc liczbę wyświetleń)?
Tomasz Stankiewicz
Z tego co wiem, jak najbardziej, można! 🙂