Darmowe, proste programy do nagrywania i montowania podcastów

Znajdziecie tu krótki przegląd bezpłatnych, łatwych w obsłudze narzędzi do montowania podcastów. Chciałem tu wczuć się w rolę osoby, która nie ma teoretycznej wiedzy o montażu dźwięku i też nie zamierza poświęcać wielu godzin na uczenie się rozbudowanych narzędzi takich jak Adobe Audition czy Reaper.

Posłuchaj w wersji audio

Na co dzień pracuję w zaawansowanych programach do obróbki dźwięku. Przygotowując ten tekst chciałem zorientować się w alternatywach, których bez większego trudu może użyć osoba zaczynająca przygodę z montażem dźwięku albo taka, która chce po prostu montować swój podcast bez wchodzenia głęboko w szczegóły.

Gdy zacząłem wgryzać się w temat, pomyślałem sobie: „Audacity było takim darmowym standardem z siedem lat temu. Na pewno pojawiło się już coś ciekawszego, z lepszym interfejsem, łatwiejsze w użyciu.” Tymczasem, jakiegoś szału nie ma. Wśród aplikacji na Windows w zasadzie nic ciekawszego się nie pojawiło. Jest natomiast jedna alternatywa działająca w przeglądarce.

Audacity

audacityteam.org

Audacity zrzut ekranu w trakcie montażu dźwięku

To zdecydowanie najpopularniejszy bezpłatny program do obróbki i montażu dźwięku. Najlepiej będzie o tym chyba świadczyć to, że jest ciągle rozwijany od ponad 20 lat! Pozwala na pracę na wielu ścieżkach, ma wiele wbudowanych efektów, z pomocą których można naprawdę sporo zrobić.

Z punktu widzenia czysto technicznego, jest zupełnie wystarczający do większości zadań związanych z montażem podcastu. Na Youtube znajdziecie też setki tutoriali i poradników, a na forach i stronach internetowych prawdopodobnie jest już przynajmniej jedna odpowiedź na dowolne pytanie związane z tym programem.

Teraz jednak jedno, czysto subiektywne zdanie ode mnie, a potem będzie już bez emocji: nie lubię tego programu. Uważam, że ma brzydki, toporny interfejs, do którego twórców nie dotarł chyba jeszcze termin UX design i mimo tego, że naprawdę mnóstwo rzeczy można tu zrobić, jest to czasochłonne, niewygodne i irytujące, kiedy ma się już doświadczenie z lepszymi programami.

Problemem jest też zasada działania oparta na tzw. destrukcyjnej edycji. Już wyjaśniam różnicę.

Czym różni się destrukcyjna edycja dźwięku od niedestrukcyjnej?

W większości profesjonalnych narzędzi, jeśli używacie jakiegoś efektu zmieniającego dźwięk, jest on stosowany na bieżąco, w trakcie odtwarzania. Nawet jeśli użyjecie kilku takich efektów, jeden po drugim, możecie w trakcie pracy nad materiałem poprawiać i modyfikować ustawienia każdego z nich. Finalnie są one stosowane dopiero w momencie generowania końcowego pliku. Natomiast w przypadku destrukcyjnej edycji każdy efekt jest stosowany jednorazowo i dalej pracujecie już na zmienionym dźwięku. Nie możecie więc modyfikować parametrów, które dobraliście na wcześniejszych etapach pracy.

Przykładowo: chcecie zastosować odszumianie i potem limiter (narzędzie, które pozwoli Wam zwiększyć i wyrównać ogólną głośność). Jeśli stwierdzicie po zastosowaniu limitera, że odszumianie było zbyt słabe i musicie użyć innych parametrów, trzeba cofnąć obie zmiany. A jeśli w międzyczasie jeszcze coś robiliście, to trzeba cofnąć wszystkie zmiany aż do tego momentu.

W przypadku edycji niedestrukcyjnej, wystarczy kliknąć w odpowiedni efekt i zmienić jego parametry.

Mimo to, używam czasem tego programu do różnych nietypowych zadań albo kiedy nie mam chwilowo niczego innego pod ręką. Ma wady, ale świetnie, że istnieje, jest dobry na początek i myślę, że mnóstwo podcastów powstaje dzięki jego dostępności.

Zalety

  • Dzięki jego popularności, można znaleźć bardzo wiele kursów, tutoriali i porad
  • Jest całkowicie bezpłatny
  • Dostępny na praktycznie wszystkie systemy operacyjne
  • Ma wbudowanych wiele efektów i narzędzi
  • Zupełnie wystarcza do zmontowania prostych podcastów

Wady

  • Interfejs z poprzedniej albo jeszcze poprzedniej epoki, utrudniający efektywną pracę
  • Destrukcyjna edycja (kiedy wprowadzicie zmianę, jest ona nanoszona na materiał, z którym pracujecie dalej i nie możecie już w trakcie pracy zmieniać parametrów nanoszonych zmian)

Anchor.fm

www.anchor.fm

Zrzut ekranu z anchor.fm darmowe narzędzie do montażu podcastów

Nie wprowadzam tu rozróżnienia na programy klasyczne i te działające w przeglądarce. Czasy mamy takie, że jeśli chodzi o ich działanie, nie robi to dużej różnicy.

Anchor.fm jest całą platformą, gdzie możecie nagrać, zmontować i opublikować swój podcast. Całość jest pod skrzydłami Spotify. Możecie skorzystać z aplikacji webowej bądź wersji na Android lub iOS. Do dyspozycji macie też darmowe jingle i efekty dźwiękowe. Możecie więc korzystając z jednego narzędzia nagrać, zmontować i opublikować odcinek podcastu.

Platforma jest bardzo przyjazna początkującym użytkownikom. Jednak ceną za to, jest bardzo ograniczony wpływ na samo brzmienie. Już przy nagrywaniu stosowane są pewne algorytmy odszumiające, które czasem bardziej zepsują brzmienie, niż je poprawią.

Niemniej jednak, uważam, że to świetny wybór na początek, w sytuacji, kiedy chcemy po prostu zacząć nagrywać i publikować, a do tego jesteśmy w stanie zgodzić się na pewne kompromisy brzmieniowe.

Plusy

  • Dopracowany i przyjazny interfejs
  • Cały proces od nagrania do publikacji możemy przeprowadzić w jednym narzędziu
  • Darmowa biblioteka efektów dźwiękowych i utworów
  • Brak kosztów

Minusy

  • Niewielka kontrola nad brzmieniem i montażem

GarageBand (tylko sprzęty Apple)

GarageBand for Mac – Apple

Zrzut ekranu z GarageBand darmowe narzędzie do montażu podcastów

Jeśli tylko pracujecie na Macu lub iPadzie, to zdecydowanie powinien być pierwszy wybór. Ponieważ jestem pecetowcem, opieram się tutaj na swoim riserczu, a nie osobistym doświadczeniu, ale o Garageband muszę tu wspomnieć.

To stabilny, istniejący od wielu lat program, który Apple dołącza za darmo do swojego systemu. Możecie tu już zrobić bardziej zaawansowany montaż, zastosować więcej efektów brzmieniowych.

Plusy

  • Bezpłatny
  • Popularny – znajdziecie dużo instrukcji i tutoriali
  • Większa kontrola nad montażem i brzmieniem

Minusy

  • Konieczność posiadania sprzętu Apple

Soundtrap

sountrap.com

To moim zdaniem jedna z ciekawszych propozycji i to z potencjałem. Sountrap, tak jak Anchor.fm jest rozwijany przez Spotify. W założeniu, ma to być wirtualne studio, połączone z programem do montażu dźwięku, przeznaczone do zdalnej, wspólnej pracy nad muzyką.

Zrzut ekranu z sountrap - darmowe narzędzie do montażu podcastów

Widać jednak, że drugim scenariuszem użycia, na jaki stawiają twórcy, jest podcast. W tym przeglądarkowym oprogramowaniu możemy więc nagrywać dźwięk z mikrofonu, dodawać efekty i muzykę (do dyspozycji ograniczona pula w darmowym pakiecie i znacznie więcej w płatnym), a nawet zapraszać do studia gości i zdalnie nagrać podcast ze znacznie wyższą jakością dźwięku rozmówcy, niż przez Zoom czy Skype.

Niesamowicie wygodną opcją jest też automatyczna transkrypcja podcastu (działa również w języku polskim) i możliwość edytowania nagrania jako tekstu.

Zrzut ekranu z sountrap - darmowe narzędzie do montażu podcastów

Mamy też możliwość użycia podstawowych efektów jak equalizer czy kompresor (wyrównywanie głośności) i gotowe zestawy ustawień. Natomiast to, czego bardzo mi brakowało, a co przy nagraniach podcastów przydaje się bardzo, to możliwość użycia jakiegokolwiek narzędzia do odszumiana.

Plusy

  • Możliwość nagrywania rozmów z gościem
  • Wielościeżkowy edytor
  • Łatwe dodawanie muzyki i efektów
  • Możliwość transkrypcji i edycji dźwięku jako tekst

Minusy

  • Brak możliwości odszumiania dla wielu osób będzie dyskwalifikujący
  • Eksport pliku w wysokiej jakości (WAV) jest możliwy tylko w płatnym pakiecie

Podsumowanie

Jeśli:

  • dopiero zaczynacie
  • nie chcecie (lub nie wiecie, czy chcecie) uczyć się zaawansowanych programów
  • nie macie wysokich wymagań, co do brzmienia
  • Wasz podcast ma prostą formę

To jesteście w stanie znaleźć coś dla siebie za darmo lub prawie za darmo.

A jeśli nie chcecie poświęcać czasu na montaż lub chcecie stworzyć coś o bardziej zaawansowanej formie, zapraszam do skontaktowania się ze mną. Możemy umówić się również na bezpłatną konsultację, w trakcie której pomogę Ci wyjaśnić wątpliwości dotyczące sprzętu, jego używania i innych technicznych aspektów.

Pomogłem? Postaw mi kawę 🙂

Jeśli ten poradnik Ci pomógł i masz ochotę się odwdzięczyć, możesz postawić mi wirtualną kawę. Jednorazowo. Bez żadnych subskrypcji i deklaracji. Wystarczy kliknąć, o tutaj.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

2 comments

    1. admin

      Z tego co widzę, to jednościeżkowy edytor, więc nie ma w nim nawet możliwości montowania nagrania składającego się z dwóch ścieżek nagrania rozmowy, nie wspominając od dodaniu jakiegoś intra czy muzyki. Więc do podcastów nie polecam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *